Pradžia » Kompiuteriai » Kaip neapsirikti perkant Labai pigų kompiuterį mokslams namuose

Kaip neapsirikti perkant Labai pigų kompiuterį mokslams namuose

Norite paruošti moksleivį nuotoliniam mokymui, tačiau turite tam itin ribotą pinigų sumą? Šiame straipsnyje rasite informacijos į ką atkreipti dėmesį perkant naują ar naudotą kompiuterį, tinkamą nuotoliniam mokymuisi.

Atkreipiu dėmesį, kad kalbama apie labai ribotą biudžetą – už kiek pinigų galima nupirkti naudotą, bet dar pakankamai gerą kompiuterį mokslams. Ne žaidimams žaisti, ne filmams kaupti, bet tik tam, ko reikia, kad būtų galima patogiai atlikti mokslams skirtas užduotis. Perkant kompiuterį taip, kad būtų protingai išnaudotas kiekvienas euras.

Kompiuteris mokslams – nešiojamas ar stacionarus?

Turint mažai tinkamai pritaikytos vietos mokslams, nešiojamas kompiuteris turėtų būti patogesnis. Jis mažesnis, dažniausiai tylesnis, bet kada galima persinešti jį kitą vietą, nereikia rūpintis papildomais įrenginiais (klaviatūra, monitoriumi, kamera). Tačiau įsigijant ir naudojant nešiojamą kompiuterį yra daugiau rizikos:

  • perkant naudotą nešiojamą kompiuterį yra daugiau šansų nusipirkti defektų turintį įrenginį
  • nešiojamas kompiuteris gali būti netyčia numestas ar aplaistytas, dėl ko jis gali būti per brangus remontuoti
  • apskritai nešiojamo kompiuterio remontas paprastai būna sudėtingesnis ir brangesnis – nepatogu ardyti, daug detalių integruotų ir nekeičiamų.

Stacionarūs kompiuteriai užima daugiau vietos, nėra patogūs pernešti iš vienos vietos į kitą, bet paprastai juos kur kas sunkiau netyčia sugadinti. O ir iškilus techninėms problemoms jie kur kas paprasčiau remontuojami, nes daugelis detalių yra viena nuo kitos nepriklausomos. Sugedus vaizdo, garso ar tinklo plokštei, galima tiesiog įdėti kitą. Sugedus monitoriui ar klaviatūrai tereikia įsigyti kitą.

Kalbant apie tai, kurį nupirkti pigiau – tiek naudotą, tiek stacionarų kompiuterį (visą komplektą) galima nupirkti už labai panašią kainą. Paieškojus mokslams tinkamą kompiuterį realu nupirkti už kiek daugiau nei 100 eurų.

Minimalūs parametrai ir kiti komponentai kompiuteriui, kad jis būtų tinkamas nuotoliniam mokymui

Štai į kuriuos parametrus turėtumtėte atkreipti dėmesį, jei perkate kiek įmanoma pigesnį kompiuterį mokslams:

Procesorius

intel i serijos procesoriai

Mokslams bus puikiai tinkamas antros arba naujesnės kartos Intel i3, i5 ar i7 procesorius. Kuo naujesnės kartos, tuo procesorius bus spartesnis.

Atskirti kurios kartos procesorius yra visai nesudėtinga – jo modelį turi sudaryti keturi skaitmenys (pvz. i3-2110 nurodo, kad procesorius antros kartos i3, o i5-4300u nurodo, kad procesorius yra ketvirtos kartos i5). Jei Intel procesoriaus modelį sudaro trys skaitmenys, vadinasi jis pirmos kartos – jų geriau vengti, nes jie iš principo yra gana lėti ir neekonomiški, kad būtų vis dar verta pirkti. Procesoriaus dažnis nėra labai svarbus perkant kompiuterį kuo pigiau – visi šių serijų procesoriai bus pakankamai greiti.

Senesnių Intel Core 2 Duo, Celeron, Pentium procesorių arba AMD Sempron ar Athlon jau nebeverta pirkti.

Sužinoti plačiau, kuo skiriasi Intel i3, i5 ir i7 serijos procesoriai galite sužinoti čia.

Darbinė atmintis

Darbinės atminties (ram) kompiuteryje turėtų būti bent 4GB, arba daugiau. Atminties dažnis šiuo atveju nesvarbu.

Vaizdo plokštė

Vaizdo plokštė pigiame kompiuteryje mokslams iš esmės neturi skirtumo. Ramiausia,kai ji integruota. Integruotos vaizdo plokštės neturi papildomų triukšmą keliančių ventiliatorių, ir itin retai genda.

Diskas

Paprastai senesniuose ar pigesniuose kompiuteriuose naudojami mechaniniai kietieji diskai. Pagal šiuolaikinius standartus jie visi yra lėti.

Jei kompiuterio procesorius labai greitas, ir jame yra daug darbinės atminties, kažkiek lėtą diską kompensuoja kiti komponentai. Tačiau jei visi komponentai ne pirmos jaunystės, lėtas mechaninis diskas pavers kompiuterį netoleruotinai lėtu.

mechaninis kietasis diskas

Naujesni SSD tipo diskai net ir 10 metų senumo kompiuterį kur kas pagreitina – greičio skirtumas užkraunant Windows operacinę sistemą ir kasdien naudojamas programas skiriasi nuo kelių iki keliasdešimties kartų, lyginant su seno tipo mechaniniais diskais.

Jei už 120 – 130 eurų radote naudotą stacionarų ar nešiojamą kompiuterį su SSD disku, jums pasisekė. Jei visgi radote gerą kompiuterį, o jame – mechaninis diskas, tuomet geriausia būtų mechaninį diską pakeisti nauju pigiu SSD disku (nauji 120 GB ir didesnės talpos kainuoja nuo 30 eurų). Tačiau reikia nepamiršti, kad keičiant diską teks perinstaliuoti ir Windows operacinę sistemą ir programas. Tačiau nebrangus kompiuteris su SSD disku veiks kur kas greičiau kasdieniuose darbuose nei keliskart brangesnis kompiuteris su mechaniniu disku.

Klaviatūra ir pelė

Prie stacionaraus kompiuterio reikalinga klaviatūra ir pelė. Bet kuri tvarkingai viekianti pelė ir klaviatūra savo darbą atliks, taigi taupant galima pirkti bet kurią, tinkamą pagal kainą ar patogumą.

Nešiojamuose kompiuteriuose viskas ne taip paprasta. Vietoj pelės juose būna integruotas lietimui jautrus jutiklis (touchpad), iš principo atliekantis pelės funkcijas. Bet jis nebūna toks patogus, kaip pelė. Taigi pelės visvien reikia.

Taip pat reikia atkreipti dėmesį į klaviatūrą. Moksleiviai daug rašo, taigi kur kas patogiau, jei nešiojamame kompiuteryje yra atskira skaičių klaviatūra. Jei jos nėra, rašyti lietuviškas raides ir skaičius vienu metu nėra labai patogu.

kompiuteris su skaičių klaviatūra
Kairėje – kompiuteris su skaičių klaviatūra. Dešinėje – kompiuteris be jos

Internetinė kamera

Daugelyje nešiojamų kompiuterių kameros būna integruotos. Bet perkant visvien reikia atkreipti dėmesį, ar tokia yra.

Stacionarūs kompiuteriai integruotos kameros neturi, taigi gali reikėti įsigyti atskirai. Asmeninė rekomendacija – geriau pirkti pačią pigiausią Logitech firmos internetinę kamerą, nei bet kurią neaiškios firmos, nors ir brangesnę kamerą.

Internetinės kameros paprastai turi integruotus mikrofonus, taigi jų atskirai įsigyti nereikia.

Nešiojamo kompiuterio dydis

Visada patogiau dirbti (ir akims paprastai sveikiau) didesnis ekranas, taigi mažų nešiojamų kompiuterių (su 10-13.3″ ekranu) geriau nepirkti. Geriausiai mokslams tinka kompiuteriai su 15″ ir didesniais ekranais (nepamirštant, kad klaviatūra turėtų būti su skaičiais).

Stacionaraus kompiuterio ekranas – monitorius

Jau gana seniai negaminami maži monitoriai stacionariems kompiuteriams, bet skelbimuose vis dar galima rasti 15-17″ LCD monitorių. Į juos geriau nesidairyti. Geriausia pirkti 19″ ar didesnį monitorių su LED pašvietimu (paprastai būna parašyta monitoriaus specifikacijose) – jie naudoja mažiau energijos ir ryškiau rodo. Tvarkingą naudotą monitorių su LED pašvietimu galima nupirkti už 45 – 60 eurų. Nauji kainuoja nuo 80 eurų.

Dažniausi naudotų stacionarių kompiuterių trūkumai ar gedimai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį

Jei tuo metu, kai apžiūrinėsite kompiuterį, jis akivaizdžiai striginėja, persikrauna, ar visai užstringa, net nesvarstykite tokio pirkti. Jei ekrane matote spalvotus trikdžius ar juostas, taip pat net nesvarstykite apie pirkimą.

Jei iš kompiuterio vidaus girdite didelį triukšmą, greičiausiai bus problema su aušintuvais. Taip pat apžiūrėkite, ar nėra išlaužtų ar kitaip pažeistų jungčių. Patikrinkite, ar įjungiant kompiuterį neužstringa įjungimo mygtukas. Visa tai sutvarkoma, bet remontas reiškia papildomas išlaidas.

Dažniausi naudotų nešiojamų kompiuterių trūkumai ar gedimai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį

Perkant nešiojamą kompiuterį reikia atkreipti dėmesį į kur kas daugiau galimų gedimų, ar potencialių gedimo taškų.

Ką reikia apžiūrėti, kai kompiuteris dar neįjungtas:

  • apžiūrėkite korpusą, ar nėra įtrūkimų, lūžių ir kitų pažeidimų.
  • patikrinkite, ar nekliba kompiuterio krovimo lizdas
  • patikrinkite, ar nėra kitų klibančių ar išlaužtų jungčių
  • patikrinkite, ar nėra laisvumo atidarant ir uždarant kompiuterį – ar nėra didelio laisvumo ar kitų pažeidimų vyriuose

Jei matote bent vieną iš šių trūkumų, toliau kompiuterio nei neverta apžiūrinėti.

Ką reikėtų patikrinti įjungus kompiuterį:

  • jei kompiuteris striginėja, persikrauna ar užstringa tikrinimo metu, geriau nerizikuokite
  • jei iš kompiuterio sklinda garsus ūžimas, greičiaisia baigia sugesti viduje esantys aušintuvai. Tai nepigiai remontuojama.
  • jei po kelių minučių naudojimo kompiuteris ne tik ūžia, bet ir stipriai kaista, vadinas jam reikia atlikti profilaktiką – išvalyti nuo dulkių, ir pakeisti termo pastą. Vėlgi papildomos išlaidos.
  • jei ekrane mirguliuoja vaizdas, bėkite nuo tokio kompiuterio
  • įsitikinkite, kad kompiuterio akumuliatorius kraunasi. Taip pat patikrinkite, ar judinant pakrovėjo laidą prie krovimo lizdo, krovimas nenutrūksta.
  • kai kompiuteris įjungtas, atjunkite jį nuo pakrovėjo, ir kompiuterį apverskite, pajudinkite akumuliatorių ir kitas pasiekiamas dalis, palankstykite ekraną. Jei dings ar mirguliuos vaizdas, ar kompiuteris išsijungs, vadinasi kompiuteris jau savo atgyveno…
  • patikrinkite, ar veikia ir nestringa klaviatūros klavišai – neretai kompiuterių klaviatūros būna sulaistytos, ir tai gali kelti didelių nepatogumų.

Tai galbūt ne visos, bet dažniausiai pasitaikančios naudotų nešiojamų kompiuterių problemos.

Ar galima nešiojamą kompiuterį pirkti su neveikiančia baterija, arba visai be jos? Taip, galima. Kiekvienas šiuolaikinis kompiuteris be jokių problemų veikia vien tik su pakrovėju. Naują bateriją esant poreikiui galima nusipirkti vėliau, o kompiuterį galite naudoti ir be jos.

Patikimiausi ir mažiausiai bėdų keliantys nešiojamų ir stacionarių kompiuterių gamintojai

Šis sąrašas gana subjektyvus, bet per daug metų visvien būtų galima išskirti kokių gamintojų kompiuterius galima drąsiau pirkti, o kurių geriau vengti.

Su stacionariais kompiuteriais viskas paprasta – galima pirkti praktiškai bet kurio žinomo gamintojo kompiuterius – HP, Dell, Acer, Fujitsu, Lenovo (ypač gerai „tarnauja” Thinkcentre serija). Monitoriai – Dell, Benq, HP, Asus, Lenovo, Philips.

Perkant kelių metų nešiojamą kompiuterį pasirinkimas kiek sudėtingesnis. Paprastai patikimiausiai veikia tie, kurie nauji buvo „verslo klasės”. Pavyzdžiui:

  • Gamintojo HP serija Pavilion yra gana prastai pagaminta, skirta eiliniam „mėgėjui” (prasti korpusai, klaviatūros ir kt.), tačiau verslo klasės serijos Probook ir Elitebook yra kur kas patikimesnės ir geriau pagamintos.
  • Analogiškai tas pats yra ir su Dell nešiojamais kompiuteriais. Precision, Latitude ir Inspiron verslo klasės kompiuteriai pagaminti kur kas kokybiškiau už pigesnių serijų modelius.
  • Labai kokybiškai pagaminti, ir turbūt geriausiai iš visų tarnaujantys yra Lenovo Thinkpad serijos kompiuteriai. Bet nei vienas iš jų populiarių modelių negaminamas su skaičių klaviatūra.
  • Gamintojo Acer kompiuteriai paprastai labai gerai veikia ilgus metus, bet pagaminti jie išskirtinai „pigiai” – beveik visų jų korpusai pagaminti naudojant pigią plasmasę. Nors paprastai dėl to retai kyla problemų.
  • Su kitais populiariais gamintojais reikia būti atsargesniems: Sony, Asus, Compaq, Gateway, Toshiba, MSI, Packard Bell, Toshiba. Negalima sakyti, kad visi jie gamina blogus kompiuterius, tačiau tarp jų modelių gali pasitaikyti ir labai neblogų, ir labai nepatikimų variantų. Kaip taisyklė Toshiba labai komplikuotai ardosi, senesni Asus modeliai neretai turi problemų su krovimo lizdais, o Sony akumuliatoriai ir kitos specifinės dalys gana brangios, o jų Lietuvoje gauti sunku.

Radote šiame straipsnyje naudingų patarimų, ar jis padėjo išsirinkti nebrangų kompiuterį?
Tuomet nepamirškite pasidalinti straipsnio su draugais ir kolegomis!

Žymos:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *