Pradžia » Kompiuteriai » Kada verta atnaujinti, o kada geriau pirkti naują nešiojamą kompiuterį

Kada verta atnaujinti, o kada geriau pirkti naują nešiojamą kompiuterį

Nuspręsti, ar reikia naujo nešiojamo kompiuterio, ar dar galima atnaujinti ir „prikelti naujam gyvenimui” senąjį, nevisada paprasta. Ypač jei senasis kompiuteris kosmetiškai atrodo kaip naujas, tačiau veikia lėčiau nei norėtųsi.

Šiame straipsnyje rasite keletą patarimų, į ką verta atkreipti dėmesį prieš ruošiantis atnaujinti ar pakeisti seną nešiojamą kompiuterį.

Jei kompiuteris veikia per lėtai

Už kompiuterio greitį atsakingas procesorius, darbinė atmintis (ram), kietasis diskas ir programinė įranga (Windows operacinė sistema ir kompiuteryje esančios programos). Šiek tiek plačiau apie kiekvieną iš jų:

  • Procesorius. Windows 10 operacinė sistema ir daugelis šiuolaikinių programų greitai veikia su dviejų ar daugiau branduolių procesoriais. Kaip sužinoti kiek branduolių yra jūsų kompiuteryje galite čia. Daugelyje prieš keletą metų ar seniau pagamintų nešiojamų kompiuterių procesoriai yra keičiami, bet dažniausiai jį pakeisti pačiam gana sudėtinga, ir jei kompiuteryje senas procesorius turi vieną branduolį (senas Pentium 4, Celeron ar panašus procesorius), vertėtų pagalvoti apie naują kompiuterį. Tačiau jei kompiuteryje radote 2 ar daugiau branduolių Intel i3, i5 ar i7 serijos procesorių, jo turėtų užtekti kasdieniams darbams – naršymui internete, darbui su dokumentais, todėl bent jau dėl procesoriaus galite nesukti galvos.
  • Darbinės atminties (ram) kiekis. Šiuolaikinis kompiuteris turi turėti bent 4 GB darbinės atminties. O dar geriau – 8 GB ar daugiau. Sužinoti kiek jūsų kompiuteryje darbinės atminties galite čia. Jei darbinės atminties kompiuteryje yra mažiau nei 4 GB, jos kiekį paprastai yra nesunku padidinti. Nedidelės talpos atminties moduliai paprastai nėra brangūs , ir jų pakeitimas nereikalauja nei Windows operacinės sistemos perrašymo, nei daug laiko keičiant atminties modulius. Taigi jei nedirbate su daug atminties reikalaujančiomis programomis (pavyzdžiui, vaizdo failų apdorojimas), vien dėl nedidelio ram kiekio kompiuterio keisti nerekia – galima atnaujinti senąjį.
  • Kietasis diskas. Seno tipo mechaniniai kietieji diskai (HDD), naudoti praktiškai visuose kompiuteriuose, veikia nuo kelių iki keliasdešimties kartų lėčiau nei bet kuris naujos kartos SSD tipo diskas. Ir praktiškai kiekvienas kompiuteris, pagamintas per pastaruosius 12 metų yra suderinamas su naujaisiais SSD diskais. Taigi jei jūsų kompiuteryje yra Intel i3 ar panašios serijos procesorius, 4 GB ar daugiau darbinės atminties, bet jame vis dar „sukasi” mechaninis kietasis diskas, pakeitę jį į SSD tipo diską kompiuterio neatpažinsite – jis veiks, galima sakyti, kaip naujas.
  • Kompiuterio programinė įranga. Jei kompiuteryje pilna virusų, ar suinstaliuota krūva nenaudojamų programų ir žaidimų, tuomet ženkliai pagreitinsite jo darbą vien ištrynę nereikalingas programas ar išvalę virusus ir kitus kenkėjus. Taigi vien dėl programinės įrangos kompiuterio keisti neverta – dėl tų pačių priežasčių sulėtėtų ir naujas kompiuteris. Tereikia profilaktikos, arba jei kompiuyeryje labai didelė netvarka, perinstaliuoti Windows sistemą su visomis programomis.
išardytas nešiojamas kompiuteris

Visgi jei matote, kad tiek procesorius, tiek atminties kiekis, tiek ir kietasis diskas reikalauja atnaujinimo, tuomet verčiau įsigyti naują kompiuterį – seną kompiuterį atnaujinti kainuos brangiau, nei jis pats yra vertas.

Jei nėra vietos diske

Jei kompiuterio greitis jus tenkina, tačiau net ir ištrynus nereikalingus failus ir programas kompiuteryje visvien mažai vietos, nešiojamo kompiuterio keisti nėra būtina.

Šiai problemai išspręsti galimi du būdai – arba pakeisti vidinį kompiuterio diską į didesnį (tuo pačiu reikia perkelti ir programinę įrangą ir sename diske esančius failus), arba įsigyti papildomą, išorinį kietąjį diską, kurį prie kompiuterio galėsite prijungti bet kada, kai tik jo prireiks. Abu būdai nėra labai brangūs, tačiau turi savų privalumų ir trūkumų – arba reikės perkelti visą informaciją į naują diską, ir perrašyti Windows, arba reikės prie nešiojamo įrenginio nešiotis nors ir nedidelį, tačiau visvien papildomą įrenginį.

Jei kompiuteris stringa ar išsijunginėja

Dažniausios kompiuterio išsijungimo, persikrovimo ar strigimo priežastys – kietojo disko gedimas, arba kaitimas.

Kaip išsiaiškinti ar kompiuterio kietasis diskas sugedęs galite sužinoti čia. Dėl kietojo disko gedimo keisti kompiuterio į naują paprastai neverta – praktiškai visuose senesniuose nešiojamuose kompiuteriuose jie nesunkiai keičiami.

kompiuterio kietasis diskas

Kad kompiuteris kaista sužinoti dar paprasčiau. Jei kompiuteris ištisai triukšmingai ūžia, arba kuri nors jo dalis taip įkaista, kad sunku ties ta vieta nulaikyti ranką, kompiuterį būtina išvalyti. Šį darbą įmanoma atlikti patiems, tačiau jei nemėgstate ar bijote ardyti, galite patikėti šį darbą kompiuterių remonto specialistams. Vien dėl kaitimo keisti kompiuterio į naują neverta.

Visgi gali pasitaikyti ir rimtesnių gedimų, kurie sukelia kompiuterio išsijunginėjimus ir persikrovimus. Jei diskas sveikas, kompiuteris nekaista, atminties moduliai tvarkingi (tai gali patikrinti kompiuterių servisai), niekas nekliba ir nesimato jokių išorinìų pažeidimų, daug śansų, kad problemas kelia kompiuterio pagrindinė plokštė. Tuomet kompiuterio daugeliu atvejų nebeapsimoka remontuoti – geriau keisti į naują.

Jei kompiuteris nesikrauna, ar nelaiko baterija

Jei nešiojamas kompiuteris nesikrauna, dėl to dažniausiai kaltas jo pakrovėjas. Sugedusio pakrovėjo paprastai neverta remontuoti – geriau jį pakeisti nauju.

Jei nešiojamame kompiuteryje kliba pakrovimo lizdas, vertėtų tai suremontuoti kuo greičiau. Kompiuterių remonto centruose tai nepigiai kainuoja (tam yra priežastis – gana dažnai dėl to reikia išardyti praktiškai visą kompiuterį, o ir pats lizdo perlitavimas yra gana sudėtingas), tačiau laiku nesuremontavus yra rizika sugadinti kompiuterį nepataisomai.

Jei po daugelio metų kompiuterio baterija laiko labai trumpai, arba visai nelaiko, daugelyje kompiuterių ją labai paprasta ir santykinai nebrangu pakeisti. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad nauji kompiuteriai naudoja daug mažiau energijos nei senieji, taigi įsigijus naują kompiuterį baterija greičiausiai laikys kur kas ilgiau, nei nauja baterija sename kompiuteryje.

Jei nešiojamas kompiuteris nerodo vaizdo, arba sudužo nešiojamo kompiuterio ekranas

Jei sudaužėte nešiojamo kompiuterio ekraną, vien dėl to keisti kompiuterio neverta. Kompiuterio ekranas, priklausomai nuo modelio ir nuo to, ar pirksite naują ar naudotą, gali kainuoti nuo 15 iki maždaug 80 eurų. Beveik visuose kompiuteriuose ekraną pakeisti visai nesunku – tereikia atsukti kelis varžtus, atjungti nuo ekrano (matricos) pora kabelių, ir į jo vietą įstačius naują prijungti laidus atgal ir susukti varžtus į vietas. Detalias instrukcijas kaip tai padaryti galima susirasti įvedus į Youtube kompiuterio modelį, ir pridėjus „replace screen”. Tikslų ekrano matricos modelį galima sužinoti ją išsiėmus.

sudužo nešiojamo kompiuterio ekranas

Kur kas rimtesnė problema – jei besinaudojant kompiuteriu, ar praėjus kelioms ar keliolikai sekundžių po jo įjungimo, ekrane dingsta vaizdas. Paprastai šios bėdos ištinka senesnius nešiojamus kompiuterius su galingomis vaizdo plokštėmis. Remontas brangus, ir dažniausiai nei neverta remontuoti, nes šis gedimas net ir kokybiškai suremontuotuose kompiuteriuose linkęs po keleto mėnesių kartotis.

Jei tiesiog norite naujo kompiuterio

Kartais nebūtina, kad kompiuteris būtų sugedęs ar keltų kitų didelių nepatogumų. Galbūt tiesiog norite naujo, lengvesnio, mažesnio, su liečiamu ekranu ar patogesne klaviatūra kompiuterio. Tuomet suprantama, kad verta pirkti naują. Tereikia protingai apgalvoti koks kompiuteris būtų tinkamiausias (greitis, disko dydis, ekrano dydis, svoris, paskirtis – pramogoms ar darbui, matinis ar blizgus ekranas, darbo su baterija trukmė, klaviatūros dydis, jungtys, specifinės funkcijos ir t.t.), ir pirmyn į paieškas!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *