Pradžia » Remontuojame patys » Kaip pagreitinti seną nešiojamą kompiuterį

Kaip pagreitinti seną nešiojamą kompiuterį

Jei jūsų senas nešiojamas kompiuteris (arba dar blogiau – pirktas vos prieš keletą mėnesių) vis lėčiau ir lėčiau veikia, dar nereiškia, kad jis niekam tikęs. Štai keletas būdų, kaip pagreitinti seną nešiojamą kompiuterį.

Pirmas žingsnis – programinė dalis

Jei kompiuteris pastaruoju metu veikia vis lėčiau, galbūt jame instaliuota daug niekam nenaudingų programų, kurios apkrauna sistemą. Visas nenaudingas programas galite išinstaliuoti atsidarę Uninstall a program langą Control panel valdymo panelėje (jei naudojate Windows 10, Control panel galite pasiekti Paspaudę dešinį pelės mygtuką ant Start – start-mygtukas).

išinstaliuoti programas

Taip atrodo programų išinstaliavimo langas. Jei matote savo kompiuteryje nereikalingų programų ar senų žaidimų, kurių nebežaidžiate, čia juos galite išinstaliuoti. Tereikia du kartus pelės kairiuoju klavišu paspausti ant norimos išinstaliuoti programos, ir tuomet įsijungs išinstaliavimo vedlys.

Kompiuteris taip pat ženkliai lėčiau veiks, jei kietajame diske nebus pakankamai laisvos vietos. Tai ypač svarbu C diskui. Laisvos vietos turėtų būti bent 20%, arba, jei diskas nedidelis, nemažiau kaip 2-3 GB. Kiek laisvos vietos kompiuteryje galite pažiūrėti įsijungę My computer langą (jei naudojate Windows 10 – This PC langas):

my computer langas windows 10

Pavyzdyje matoma, kad C diske laisvos vietos – 47,9 GB (47,9GB free of 111GB). Norint atlaisvinti daugiau vietos galite iš disko ištrinti nereikalingus failus ar išintaliuoti programas. Paprastai Downloads, Documents katalogai ir darbalaukis yra C diske, taigi iš jų trinant nereikalingus failus atlaisvės C diskas. Tik nepamirškite atlaisvinti ir šiukšlių dėžės (Recycle Bin).

Jei kompiuteris veikia lėtai, nors jame yra daug laisvos vietos, gali būti, kad kompiuteryje turite virusų ar kenkėjiškų programų. Kaip patikrinti kompiuterį ir išnaikinti kenkėjiškas programas galite sužinoti šiame straipsnyje – Kompiuteris „prisigaudė virusų“? Kaip tai greitai ir paprastai sutvarkyti.

Techninė dalis

Jei programinės kompiuterio dalies sutvarkymas nepadėjo, galbūt kompiuteriui reikalingas rimtesnis atnaujinimas. Tai kainuoja, bet paprastai ne tiek daug, kaip pirkti naują kompiuterį.

SSD diskas

Jei jūsų kompiuteryje yra daugiau nei vieno branduolio procesorius (AMD Turion II, Intel Core 2 Duo serijos ar naujesnis), tokį kompiuterį galima labai ženkliai paspartinti pakeitus kietąjį diską į spartesnį. Senesniuose nešiojamuose kompiuteriuose (tas pats liečia ir naujus nebrangius, iki 400-500€ kainuojančius nešiojamus kompiuterius) paprastai gamintojai įdeda lėtus (5400 apsukų per minutę) mechaninius kietuosius diskus. Jie – lėčiausia kompiuterio dalis, taigi diską pakeitus į naujesnio tipo – SSD diską, kompiuteris daug greičiau atidarys programas (nuo kelių iki keliasdešimt kartų) ir užkraus operacinę sistemą (OS). Štai pavyzdys, kaip tvarkinguose identiškuose kompiuteriuose užsikrauna Windows OS, kai juose yra skirtingų tipų kietieji diskai.

Kairiame – SSD diskas, dešiniame – senesnio tipo mechaninis kietasis diskas (HDD). Skirtumas akivaizdus.

SSD diskais prekiauja praktiškai kiekviena kompiuterių dalių parduotuvė. Kainos įprastos talpos diskams – nuo 60 iki 150 eurų.

Darbinė atmintis (RAM)

Darbinėje atmintyje laikomos visos šiuo metu įjungtos programos (tiksliau, kai kurie jų fragmentai). Taip pat joje laikomi ir kai kurie operacinės sistemos failai. Jei naudojate senesnį kompiuterį, daug šansų, kad darbinės atminties kiekis bus 2 GB arba mažiau, o tai yra gana mažai šiuolaikinėms programoms. Reikia, kad darbinės atminties kompiuteryje būtų bent 4 GB.

Norint sužinoti kiek darbinės atminties jūsų kompiuteryje, jums reikia atsidaryti My Computer langą (kompiuteryje su Windows 10 OS – This PC langą), ir tuščioje vietoje paspaudus dešinį pelės klavišą pasirinkti Properties. Atsidariusiame lange matysite darbinės atminties kiekį:

ram kiekis kompiuteryje

Pavyzdyje matoma, kad darbinės atminties kiekis kompiuteryje – 4 GB. Norint pridėti daugiau darbinės atminties reikia pirma išsiaiškinti koks jos tipas ir greitis. Taip pat – ar nešiojamas kompiuteris veiks su daugiau atminties, nei yra įdėta gamintojo. Jei neesate tikri ar kompiuteris veiks su daugiau atminties, prieš pirkdami naujus atminties modulius pasitarkite su kompiuterių serviso specialistais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *