Kiekviename asmeniniame kompiuteryje turėtų būti programų paketas, padedantis atlikti visas įprastas darbo kompiuteriu funkcijas – susimokėti sąskaitas, peržiūrėti vaizdo failus ar nuotraukas, patogiai pasitikrinti elektroninį paštą ar sukurti/redaguoti dokumentus. O kol vykdomi šie darbai, kompiuteris turi būti tinkamai apsaugotas nuo virusų ir kitokio pubūdžio kenkėjų. Taigi kokios programos, būtinos kiekvienam kompiuteriui?
Programos, apsaugančios kompiuterį nuo kenkėjų
Kiekviename prie interneto prijungtame kompiuteryje būtina antivirusinė programa, bent jau nemokama. Tam puikiai tinka Avast Essential arba Avira Free Antivirus (daugiau informacijos apie antivir galite rasti čia) programos. Jų nemokamos versijos budi ir tikrina kompiuterį ir prie jo prijungtus įrenginius realiu laiku ir užtikrina patikimą saugumą.
Taip pat reikalinga programa, sauganti kompiuterio sistemą nuo šnipinėjančių programų (spyware). Tam galima rekomenduoti SUPERAntiSpyware. Nemokama jos versija automatiškai neieško „šnipų”, tačiau jei pastoviai nenaršote po įtartinas svetaines, to ir nereikia. Šios programos pagalba galite patys greitai ir lengvai paleisti skanavimą bent kartą per mėnesį.
Archyvatoriai
Archyvatorių pagalba galima keletą failų sudėti (suspausti) į vieną archyvą. Suspaudus juos patogiau siųsti elektroniniu paštu, skype ar panašiomis programomis. Tai nėra vienintelė jų paskirtis, bet asmeniniuose kompiuteriuose šios programos dažniausiai naudojamos dėl to. Jeigu el. paštu gavote failą, kurio pavadinimo pabaigoje matote .rar ar .7zip galūnę, vadinas jums reikia archyvatoriaus, kuriuo galėtumėte išpakuoti viduje esančius failus. Nemokamą 7Zip archyvatorių galite atsisiųsti iš čia – jis gali atidaryti daugelį tipų archyvų. WinRAR archyvatorius nėra visiškai nemokamas, tačiau veikiantį programos variantą galite atsisiųsti iš WinRAR skirtos svetainės. Yra ir lietuviška versija.
Adobe Reader
Programos Adobe Reader pagalba galite skaityti .pdf tipo dokumentus. Paprastai šiuo formatu rašomos programų instrukcijos, siunčiamos elektroninės sąskaitos (pvz – TEO sąskaitos elektroniniu paštu) ir kiti dokumentai. Adobe Reader yra nemokama, ją galite atsisiųsti iš čia (tik nuimkite varnelę nuo Optional Offer).
Adobe Flash Player
Adobe Flash Player įskiepio pagalba interneto naršyklėje rodoma daugelis reklamų bei vaizdo siužetų (pavyzdžiui – Youtube vaizdo klipai). Jeigu nerodo youtube vaizdelių, parsisiųskite naujausią Adobe Flash Player versiją. Ji nemokama, galima parsisiųsti iš čia (taip pat reikėtų nuimti varnelę nuo Optional Offer).
Teksto redaktoriai
Jeigu dirbate su tekstiniais dokumentais, kompiuteryje reikalingas tinkamas teksto redaktorius. Plačiausiai paplitęs – Microsoft Word – yra mokamas, tačiau jei būtent Microsoft Word nėra būtinas, yra ir nemokamų alternatyvų. Windows operacinėje sistemoje yra standartinis redaktorius (Wordpad), bet jo galimybės gana ribotos. Kaip rimtesnę alternatyvą galima būtų naudoti nemokamą OpenOffice paketą. Plačiau apie jį ir jo galimybes galite pasiskaityti lietuviškoje svetainėje http://openoffice.lt/ . Jei bus įdomu, iš ten jį galėsite ir parsisiųsti.
Programos filmams žiūrėti
Jeigu naudojate Windows 7 operacinę sistemą, daugelį filmų formatų galite matyti su standartiniu Windows Media Player grotuvu. Tačiau kai kurių formatų (pavydžiui, Matroska Video, .mkv) šis grotuvas nerodys. Tuomet padės universalus ir greitas video ir audio grotuvas VLC Media Player. Jį galite atsisiųsti nemokamai iš jo kūrėjų svetainės čia.
Jeigu naudojate senesnę Windows operacinę sistemą (pavydžiui, Windows XP), tuomet vien VLC ar kito multimedia grotuvo neužteks. Reikės vaizdo formato tvarkyklių – liaudiškai vadinamų „kodekų”. Patogiausia atsisiųsti jų paketus – pavyzdžiui K-lite codec pack. Jį suinstaliavus turėtų rodyti visais populiariausiais formatais koduotus filmus. K-lite codec pack galite atsisiųsti čia (puikiai tinkamas Standard paketas). Šį paketą verta suinstaliuoti ir Windows 7 vartotojams, jei nerodo retesnių formatų vaizdo failų.
Parašykite komentarą