Pradžia » Kompiuteriai » Kaip pagreitinti seną kompiuterį? I dalis – programinė įranga

Kaip pagreitinti seną kompiuterį? I dalis – programinė įranga

letas-kompiuteris

Ne vienam yra iškilusi problema, kai vieną dieną iš niekur nieko (arba bent jau taip atrodo) sulėtėja kompiuteris. Arba vos prieš metus pirktas kompiuteris pradeda vis lėčiau atlikti įprastas užduotis. Dažniausias sprendimas – nešti kompiuterį pas meistrą, kad jis perinstaliuotų jame esančią programinę įrangą iš naujo – operacinę sistemą, programas. Tačiau nevisada to reikia. Kartais užtenka ir nedidelės profilaktikos. Nurodysiu keletą įprastų problemų ir jų sprendimo būdų, kuriuos gali atlikti bet kuris kompiuterio naudotojas, kaip pagreitinti seną kompiuterį arba paspartinti bereikalingai apkrautą kompiuterį.

Mažai laisvos vietos kompiuterio kietajame diske

Jeigu kompiuterio kietasis diskas praktiškai pilnai užpildytas, kompiuterio greitis sumažėja drastiškai. Rekomenduojama, kad diske, kuriame yra operacinė sistema (dažniausiai tai būna C: diskas), būtų bent 20% laisvos vietos. Apskritai, kuo daugiau laisvos vietos, tuo kompiuteris „lengviau kvėpuoja”. Norint sužinoti kiek kompiuteryje laisvos vietos, tai galima patikrinti atsidarius My Computer (Windows 7 OS iškviečiamas per  >> Computer ) langą. Jei C: diske labai mažai vietos (free space), reikia ištrinti jame esančius nenaudojamus failus.

Kaip padaryti daugiau laisvos vietos C diske:

  • Atlikti Disk Cleanup (lietuviškai Disko valymas) procedūrą. Kaip tai padaryti galite pamatyti šiame klipe:

Disk Cleanup ištrina susikaupusius laikinus operacinės sistemos ir naršyklių failus. Per ilgą laiką gali susikaupti dideli kiekiai šios informacijos. Jokių svarbių duomenų neištrinsite, jokioms programoms nepakenksite.

  • Ištrinti nereikalingus failus nuo darbalaukio (Desktop). Darbalaukyje (grubiai tariant, lange, kuris matomas vos tik užsikrovus kompiuteriui) esantys failai fiziškai yra tame pačiame diske kaip ir operacinė sistema, taigi ištrynus nereikalingus failus atsilaisvintų vietos reikiamame diske.
  • Ištrinti nereikalingus failus iš Documents (arba My Documents) esančiuose kataloguose. Šie taip pat paprastai yra tame pačiame diske kaip ir operacinė sistema. Dažniausiai daug vietos užima nuotraukų ir Downloads (Atsisiuntimai) kataloguose esantys failai.
  • Išinstaliuoti nereikalingas programas:

Gali natūraliai kilti klausimas – kurias programas galima išinstaliuoti. Jei kompiuteryje erzinančiai įsijungia programa ar naršyklės įskiepis, kurį kaskart pamatę išjungiate, o programos pavadinimas neturi nieko bendro su pastoviai naudojamomis programomis ar antivirusine, vadinasi galima trinti. Kaip pavyzdį panaudojau Ask toolbar (matomas žemiau paveikslėlyje) – kai kam galbūt ir naudinga turėti jo pateiktas nuorodas, bet daugelis nepanaudoja. Taigi nėra reikalo kompiuterio tuo apkrauti.

Įjungtos nenaudojamos programos

Dažnai neatsargiai naršant internete ar instaliuojant nemokamas programas į kompiuterį būna suintaliuojama ne vien tik reikalinga programa, bet ir viena ar daugiau nereikalingų programų ar naršyklės įskiepių (plugins, toolbars), kurie tik užima bereikalingą vietą naršyklėje ir sulėtina kompiuterio darbą. Tokias programas reikia išinstaliuoti (žiūrėti aukščiau esantį vaizdo klipą). Jei naršyklės įskiepio nėra tarp programų, kurias galima išinstaliuoti, sąraše, jį paprastai galima išjungti naršyklėje, paspaudus dešinį pelės klavišą ant įskiepio ar šalia esančio tuščio ploto, ir atsidariusiame meniu nuėmus varnelę nuo įskiepio (pavyzdys paveikslėlyje).

Kaip išjungti toolbar

Patikrinkite kompiuterį nuo virusų ir spyware tipo kenkėjų

Dar viena priežastis, dėl ko gali lėtai veikti kompiuteris, yra virusai arba kompiuterį šnipinėjančios programos (ang. spyware). Taigi reikia praskanuoti kompiuterį su antivirusine ir nuo „šnipų” saugančiomis programomis. Rekomendacija – nemokama SUPERAntiSpyware programa (galima atsisiųsti iš čia – Download Free Edition). Jei tenka naršyti po ne itin patikimai atrodančias interneto svetaines (pavyzdžiui – užsienietiškus torrent siuntimo portalus), ir po to matote, kad kompiuteris veikia lėčiau, verta praskanuoti šia programa. Praskanavus ir perkrovus kompiuterį dažniausiai šios problemos išsisprendžia.

Nenaudokite keleto antivirusinių programų

Nenaudokite keleto antivirusinių programų vienu metu, nes tai itin stipriai apkrauna kompiuterio techninę įrangą. Geriau viena, bet patikima, nei keletas, vienu metu tikrinančių kiekvieną jūsų ar programinės įrangos judesį.

Nenaudokite kompiuterį „pagreitinančių” programų

Jei naršant internete jums pasiūlys atsisiųsti kompiuterio darbą pagreitinančią programą (paprastai jos pavadinime turi tokius žodžius kaip System optimizer, cleaner ar pan.), išjunkite ar ignoruokite tokius pasiūlymus. Automatiškai kompiuterį „pagreitinančios” programos paprastai pridaro daugiau žalos nei naudos – realiai nieko nepagreitina, o tik dar daugiau apkrauna sistemą, kadangi būna įjungtos vos tik startavus kompiuteriui. Kam jos tada skirtos? Tiesiog jas suinstaliavus pradedami siūlyti mokami kompiuterio optimizacijos produktai ar kitos programos – reklama. O naudos iš tokių „optimizatorių” paprastai nebūna.

Nekalbu apie RegCleaner ir analogiškas programas – žinant kaip tinkamai su jomis elgtis, jos padeda. Tačiau kaip jas naudoti reikia žinoti konkrečiai – ką trinti ir kodėl. Nerekomenduojama eksperimentuojantiems.

Žymos:

Įrašo “Kaip pagreitinti seną kompiuterį? I dalis – programinė įranga” komentarų : 1

  1. marcius

    man laptopas letokai kazko pradejo veikti daznai rodo not responding

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *