Pradžia » Kompiuteriai » Kodėl kompiuteriai ir telefonai laikui bėgant sulėtėja

Kodėl kompiuteriai ir telefonai laikui bėgant sulėtėja

Greičiausiai pastebėjote, kad telefonas ar kompiuteris, kurį pirkote prieš kelerius metus, laikui bėgant darosi vis lėtesnis ir lėtesnis. Net ir paprastas užduotis, kurias senas išmanusis telefonas atlikdavo akimirksniu, dabar užtrunka atlikti kur kas ilgiau. Greičiui susigrąžinti paprastai nepadeda net gamyklinių parametrų ir programinės įrangos atstatymas.

Tačiau koděl taip yra? Ar telefonas techniškai pradeda veikti lėčiau? O gal telefonų gamintojai specialiai stengiasi, kad nuolat pirktumėte naujus įrenginius?

Atsakymas į šiuos klausimus kai kam gali pasirodyti akivaizdus – kad taip daroma specialiai. Bet visgi ne viskas taip paprasta.

Programiniai atnaujinimai ir nauja techninė įranga

Tiek kompiuteriams, tiek ir išmaniesiems telefonams nuolat išleidžiamos naujos operacinės sistemos versijos. To reikia dėl laikui bėgant randamų saugumo spragų, ir dėl to, kad nevisada įmanoma įdiegti naujas funkcijas į senas operacines sistemas. Dažnai lengviau ir efektyviau perrašyti iš naujo, nei taisyti ir perprogramuoti senus operacinių sistemų blokus.

Lygiai tas pats ir su kita programine įranga – didėjant atliekamų funkcijų kiekiui, ar funkcionalumui sudėtingėjant, programoms reikia daugiau techninių resursų. Net jeigu būtent jums tas funkcionalumas neaktualus.

Kita medalio pusė – techninė įranga. Kiekvienais metais procesorių ir kitų aparatinių sistemų gamintojai išleidžia naujus, patobulintus modelius. Neretai jų darbo principai ženkliai skiriasi nuo prieš tai buvusių modelių. Ypač tai jaučiasi, jei turite seną kompiuterį su vieno branduolio procesoriumi, lyginant jį su dviejų ar daugiau branduolių procesoriumi.

Kad nauji procesoriai, atminties moduliai ir kitos techninės naujovės būtų kuo geriau išnaudotos, programinė įranga visų pirma būna optimizuojama būtent tiems naujiems modeliams. O kad tai galimai pakenks senesniems telefonams ar kompiuteriams, programinės ir techninės įrangos gamintojams nelabai svarbu. Dažniausiai būna padaroma tiek, kad naujos programos apskritai veiktų senesniuose įrenginiuose, o kaip gerai veiks gamintojams nebetaip svarbu, kadangi jiems didžiausias pelnas ateina iš naujų modelių.

Visa tai paaiškina, kodėl kuo puikiausiai anskčiau veikę telefonai net ir elementarias funkcijas atlieka lėtai. Teoriškai, jei visai neatnaujintumėte programų ir operacinės sistemos telefone nuo pat jo įsigijimo, jis per laiką taip nesulėtėtų. Taip veikė senieji, ne išmanieji telefonai. Jų didžiausia bėda būdavo sugedęs pakrovimo lizdas, nusitrynęs ekranas, ir sutrumpêjęs baterijos veikimo laikas. Net ir po 15 metų naudojimo jie veikia taip pat greitai, kaip ir tada, kai juos įsigijote naujus.

Tačiau senieji telefonai nebuvo priklausomi nuo interneto ir gamintojo serverių. Negaudavote naujų programų, nenaršydavote internete, dėl to atnaujinimai buvo neaktualūs. Tačiau dabar be atnaujinimų nemaža dalis įprastų programų po kurio laiko tiesiog nebeveiktų, arba keltų nemažą riziką telefone esančių duomenų saugumui.

Ar telefonų ir kompiuterių gamintojai specialiai stengiasi, kad senieji įrenginiai sulėtėtų?

Gamintojai pastoviai išleidžia naujus telefonus tam, kad nuo jų uždirbtų. Investuoja į naujesnes technologijas, modernesnę programinę įrangą. Tuo tarpu programuoti naujas funkcijas seniems telefonams – papildomos išlaidos.

Galima būtų įtarti, kad gamintojai specialiai stengiasi, kad senieji telefonai veiktų lėčiau. Bet net jei taip ir būtų, būtų labai nelengva tai įrodyti. Visų pirma dėl to, kad visų populiariausių išmanių telefonų ir kompiuterių operacinės sistemos yra „uždaro kodo”. Tai reiškia, kad nėra galimybės pamatyti ir analizuoti tiek Android, tiek Windows, tiek Apple įrenginiams skirtų operacinių sistemų programinio kodo. Jų kūrėjai, grubiai tariant, leidžia prisijungti prie operacinės sistemos tam numatytose vietose, bet kitaip nei atviro kodo sistemose (pavyzdžiui, Linux), pats sistemos branduolys yra uždaras – nėra galimybės matyti, kaip konkrečiai sistema veikia, kiek ir kokių funkcijų atlieka vartotojui nematant.

Taigi teoriškai galima manyti, kad gamintojai specialiai daro taip, kad telefonai ir kompiuteriai po kurio laiko pradėtų veikti lėčiau. Bet realybėje yra ko gero kita priežastis – jie tiesiog per mažai įdeda pastangų, kad naujos programos greitai veiktų ir senesniuose įrenginiuose.

Ką dėl sulėtėjusio kompiuterio ar išmanaus telefono gali padaryti jo naudotojas

Iš principo visiškai apsisaugoti nuo kompiuterio ar telefono sulėtėjimo nepavyks – šiuolaikiniai telefonai ir kompiuteriai gaminami taip, kad visvien laikas nuo laiko teks juos atsinaujinti.

Tačiau protinga profilaktika bent keliems mėnesiams ar metams į priekį turėtų padėti:

  • Ištrinkite visas nebenaudojamas programas, žaidimus, ir kitus nereikalingus failus – tiek telefone, tiek kompiuteryje
  • Pakeiskite naudojamą interneto naršyklę į tokią, kuri reikalauja mažiau techninių resursų. Senuose telefonuose kur kas greičiau veikia DuckDuckGo naršyklė. Kompiuteriuose paprastai greičiausiai veikia Mozilla Firefox.
  • Bent kartą per pora metų atstatykite telefono gamyklinius parametrus, kad telefonas iš naujo parsisiųstų tik naujausią programinę įrangą, ir nebeliktų senų failų ir nustatymų. Tik nepamirškite pasidaryti nuotraukų ir kitų svarbių failų kopijas kompiuteryje!
  • Bent kartą per pora metų perinstaliuokite kompiuterio operacinę sistemą – kompiuteriuose taip pat per laiką prisikaupia nereikalingų failų, atsiranda netinkamai veikiančių ar nesaugių programų. Kaip perinstaliuoti Windows operacinę sistemą galite sužinoti čia.
  • Bent kartą per metus išvalykite kompiuterį nuo dulkių. Švarus kompiuteris mažiau kais, ir dėl to veiks sparčiau.

Žymos:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *