Pradžia » Techninė įranga » Viskas, ką reikia žinoti prieš įsigijant Chromebook kompiuterį

Viskas, ką reikia žinoti prieš įsigijant Chromebook kompiuterį

Jau kuris laikas Lietuvoje galima įsigyti naujų ar naudotų įvairių gamintojų Chromebook kompiuterių. Iš pažiūros jie nelabai skiriasi nuo įprastų nešiojamų ar planšetinių kompiuterių su Windows operacine sistema. Ir kaina neretai būna itin patraukli.

Tačiau prieš įsigijant Chromebook kompiuterį reikėtų pasidomėti ar jis tikrai tiks jūsų darbams, mokslams ar pramogoms. Sužinokite, kuo Chromebook kompiuteriai kitokie, ir kada verta tokį įsigyti:

Pradėkime nuo to, kuo iš esmės skiriasi kompiuteriai su Windows operacine sistema, ir Chromebook kompiuteriai.

Kuo ypatingi Chromebook kompiuteriai

Operacinė sistema

Chromebook kompiuteriai naudoja Chrome operacinę sistemą – Google sukurtą operacinę sistemą, veikiančią naršyklės Chrome pagrindu. Daugiausia kompiuterių – nešiojami. Kai kurie – su liečiamais ekranais, kai kurie – du viename (galima naudoti kaip kompiuterį su klaviatūra, arba kaip planšetinį kompiuterį).

Kai prieš dešimtmetį pasirodė pirmieji Chromebook, jie iš esmės buvo kompiuteriai, kuriuose veikia tik Chrome naršyklė. Taigi įjungiate kompiuterį, prisijungiate prie interneto, ir naudojatės interneto naršykle, bei Chrome naršyklei skirtais įskiepiais. o daugiau neturite galimybės įdiegti jokių kitų programų.

Kompiuteriai buvo labai pigūs, lengvi, baterijos laikydavo po 10 valandų ir daugiau. Bet kompiuteris, kuriame veikia tik interneto naršyklė, retam buvo tinkamas darbo įrankis. Atkreipiu dėmesį, kad praktiškai visi 2018 metais ir seniau pagaminti Chromebook kompiuteriai daugiau nieko ir nemoka, taigi senų Chromebook kompiuterių, kuriuose neveikia Android programėlės ir Linux posistemė, geriau vengti.

Vystantis Chrome operacinei sistemai kompiuteriai pradėjo turėti daugiau funkcijų. Dabar su Chromebook galima nesunkiai atlikti praktiškai visus kasdienius darbus internete.

Paprastumas

Chrome operacinė sistema – labai paprasta. Praktiškai visi sistemos nustatymai pasiekiami dvejuose languose.

chromebook nustatymai

Visų pirma, paspaudus kartą pele ant kampe matomo laikrodžio pasieksite visus pagrindinius nustatymus, labai panašiai, kaip Android išmaniuose telefonuose. Belaidis ryšys, klaviatūros perjungimas, garsas, ekrano šviesumas ir t.t.

Jei šio nustatymų meniu viršuje paspausite sistemos nustatymų mygtuką (ikona – krumpliaratis), pateksite į visų sistemos nustatymų meniu. Sistemos ir klaviatūros kalbos (Chromebook kompiuteriai lietuvių ir visas kitas populiaresnes kalbas, kaip ir kitos operacinės sistemos), kelių ekranų nustatymai, spausdintuvai ir t.t.

chromebook kompiuterio nustatymai

Greitis

Nors nemaža dalis pigių Chromebook kompiuterių nepasižymi įspūdingomis techninėmis savybėmis, tai jiems netrukdo veikti greitai. Taip yra todėl, kad operacinė sistema yra labai paprasta, ir visa programinė įranga atidžiai suderinta tarpusavyje. Taigi greitai veiks net ir pigesni ir silpnesni Chromebook. Svarbu, kad jie turėtų bent 4 GB darbinės atminties (ram), ir kuo daugiau vietos diske.

Kitaip nei kompiuteriai su Windows operacine sistema, Chromebook kompiuteriai per ilgą laiką ženkliai nesulėtėja. Operacinė sistema pasirūpina, kad kompiuteryje nebūtų nereikalingų programinių ar laikinų failų, o „prisigaudyti” kenkėjiškų programų šioje sistemoje taip pat sudėtinga. Nebent į Chrome naršyklę pridiegtumėte darbą apsunkinančių ir beverčių įskiepių.

Chromebook kompiuteriai praktiškai akimirksniu „pabunda” iš miego režimo – šiuo atžvilgiu šie kompiuteriai labiau panašūs išmaniuosius telefonus, nei į kompiuterius.

Ilgai veikiančios baterijos

Daugelis Chromebook nešiojamų kompiuterių dėl sistemos paprastumo ir efektyvaus energijos naudojimo veikia su baterija bent 10, o kartais ir gerokai daugiau valandų. Net jei kompiuteris labai mažas ir lengvas.

Android programėlės

Per pastaruosius pora metų išleistuose Chromebook kompiuteriuose galite rasti Google Play programėlę. Taigi jei reikalingos programos Chrome operacinei sistemai, galite įdiegti Android skirtą programėlę.

Reikia tik turėti galvoje, kad Android programėlės geriausiai veikia, ir yra pritaikytos išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams su mažesniais liečiamais ekranais, taigi ši alternatyva gali nevisada būti tokia patogi kaip tikėjotės.

Prieš perkant Chromebook kompiuterį būtinai išsiaiškinkite, ar jis palaiko Android programėles.

Linux posistemė

Naujuose Chromebook modeliuose galite aktyvuoti Linux posistemę. Tai leidžia diegti į Chromebook kompiuterius Linux skirtas programas. Tai nėra labai paprasta, bet tiems, kas „pažįsta” Linux, šis funkcionalumas gali praversti. Jei neradote reikalingos programos nei Android, nei Chrome sistemose, greičiausiai rasite kokybišką kompiuteriams skirtą Linux alternatyvą.

Saugumas

Chromebook kompiuterių beveik neįmanoma užkrėsti virusais. Taip yra todėl, kad sistema neleidžia patiems rankiniu būdu diegti programų. Jas gaunate arba iš Google serverių, arba iš Google Play parduotuvės, taigi jos jau būna prieš įdiegiant patikrintos.

Teoriškai virusai galėtų patekti į Chromebook diegiant neaiškias Linux skirtas programas, bet kiekviena Linux programa būna „izoliuota” nuo likusios sistemos, taigi net ir parsisiuntus nesaugią programą ji bus izoliuota nuo likusios sistemos.

Galiojimo laikas

Dar viena gana specifinė savybė – kiekvienas Chromebook modelis turi „galiojimo laiką”. Kitaip tariant, gamintojas dabartiniams modeliams diegia operacinės sistemos ir programinės įrangos atnaujinimus iki tam tikros datos (šiuo metu nauji Chromebook kompiuteriai gauna atnaujinimus iki 7 metų).

Tai nereiškia, kad praėjus šiam terminui kompiuteris iškart nustos veikti. Tačiau jei kompiuteris nebegaus atnaujinimų, nebeišeis naudotis naujomis Chromebook funkcijomis, kurių atsiranda nuolat. Ir po kurio laiko įrenginiu taps nebetaip patogu ir saugu naudotis. Pasitikrinti kiek „galiojimo laiko” liko konkrečiam kompiuteriui galima čia.
P.S. kadangi atnaujinimai siunčiami iš Google serverių, apeiti šios savybės nėra jokios galimybės.

Programų [ne]suderinamumas

Kai kalbame apie programinę bei techninę įrangą, kurią norėtumėte naudoti Chromebook kompiuteriuose, daugeliui gali kilti, švelniai tariant, nepatogumų. Ši sistema ne tokia universali prijungiant papildomą techniką (skanerius, spausdintuvus ir kitą įrangą). Taip pat joje neveikia nemaža dalis įprastų Windows operacinėje sistemoje daug metų naudojamų programų. Prieš įsigijant Chromebook kompiuterį būtinai reikia pasidomėti, ar jame veiks jūsų darbams reikalingos programos.

Ar galima į Chromebook kompiuterį įrašyti Windows operacinę sistemą

Sutrumpintas atsakymas – į Chromebook kompiuterį negalima suinstaliuoti Windows operacinės sistemos, ir ja pakeisti esamos Chrome OS. Chromebook įrenginiai techniškai nepritaikyti Windows sistemai, ir apskritai juose neleidžiama nei perinstaliuoti, nei pakeisti esamos sistemos.

Esama Chrome OS atsinaujina pati, ir atsistato į gamyklinius nustatymus panašiai, kaip tai daro Android sistema išmaniuose telefonuose.

Teoriškai įmanoma į kai kuriuos Chromebook įrenginius įdiegti Windows operacinę sistemą, tačiau tai gana sudėtinga – ne itin lengviau, nei norėtumėte idiegti Windows sistemą į tam visiškai nepritaikytą įrenginį (kad ir telefoną). Jei norite naudoti Windows, paprasčiau pasiekeisti kompiuterį į tokį, kuris pritaikytas Windows sistemai, nei bandyti Windows įdiegti į Chromebook.

Ar Chromebook kompiuteriams reikalinga antivirusinė programa

Chromebook kompiuteriams antivirusinė sistema nereikalinga. Taip yra todėl, kad šiuose kompiuteriuose nėra galimybės diegti programų taip, kaip tai leidžia kitos operacinės sistemos. Turite keturias galimybes:

  1. naudotis programomis, kurios jau būna įdiegtos Chrome operacinėje sistemoje
  2. diegti programėles iš Google Chrome įskiepių puslapio (Chrome extensions)
  3. diegti Android programėles iš Google Play parduotuvės (jei tai palaiko turimas įrenginys)
  4. diegti Linux programas (jei tai palaiko turimas įrenginys)

Pirmieji trys būdai automatiškai neleidžia į kompiuterį patekti virusams, kadangi programos diegiamos ir atnaujinamos tik iš oficialių Google serverių.

Ketvirtuoju variantu – diegiant Linux programas, teoriškai įmanoma parsisiųsti ir įsidiegti „virusą”. Bet Chromebook kompiuteriai nuo to gudriai apsisaugo – kiekviena Linux programa diegiama atskiruose virtualiuose „konteineriuose”. Viskas, ką įdiegiate konteineryje, ir lieka konteineryje. Taigi blogiausiu atveju neveiks ar bus sugadinta tik ta programa, kurią bandote diegti. Likusioms programoms ar failams tai neturės jokios įtakos.

Ar galima pagreitinti Chromebook kompiuterį

Praktiškai visi Chromebook kompiuteriai sukonstruoti iš tarpusavyje integruotų kompiuterio dalių – neįdėsite nei kito procesoriaus, nei daugiau atminties, nei papildomos vaizdo ar kitos plokštės. Taigi nusipirkus silpnesnį Chromebook vėliau jo patobulinti techniškai nebus galimybės.

Kokios programos veikia Chromebook kompiuteriuose, o kokios – ne

Chromebook kompiuteriai turi daugelį įprastų programų – teksto redaktorius, vaizdo ir garso failams atidaryti skirtas programas, kalkuliatorius ir kitas kasdien naudojamas programas. Taip pat juose veikia visos naršyklės pagrindu veikiančios programos – įvairios nuotraukų redagavimo programos, dizainui ir programavimui skirtos programos ir pan. Taigi TEORIŠKAI galima atlikti daugelį įprastų darbų.

Naujesniuose Chromebook kompiuteriuose galima diegti Android programas – tas pačias programas, kurias naodojate ir Android telefonuose. Tačiau reikia turėti galvoje, kad Android programos geriausiai pritaikytos sąlygnai nedideliems išmaniems telefonams. Taigi Android programas didesniuose, ypač lietimui nepritaikytuose Chromebook ekranuose ne taip patogu naudoti.

Taip pat naujesniuose Chromebook galima diegti ir Linux skirtas programas

Tačiau yra didelis BET. Jei esate Windows ar Apple komputerių naudotojas, reikėtų žinoti, kad daugelio „sunkiasvorių” programų į Chromebook įdiegti nepavyks. Jame neveikia tokios programos kaip Adobe Photoshop, Premiere, Final Cut Pro ir panašiai. Sudėtingos matematinės programos, CAD tipo programos – vėlgi, šių programų, kaip ir daugelio kitų sudėtingesnių programų, Chromebook sistemai niekas nekūrė ir nepritakė, taigi arba teks susirasti alternatyvas, arba Chromebook – ne jums.

Nesklandumų gali kilti ne tik su sunkiasvorėmis programomis, bet ir su Word, Excel, ir kitomis Microsoft Office programomis. Chromebook kompiuteriuose naudojama alternatyva Google Docs. Ji supranta MS Office failus, tačiau pakeitimus atlieka failus paverstama į Google Docs naudojamus formatus. Taigi jeigu failais dalinatės su kolegomis ar bendramoksliais, greičiausiai turėsite didesnių ar mažesnių nesklandumų. Kad to išvengtumėte, galite naudoti naršyklei skirtą Microsoft Office 365 paketą (reikia nepamiršti, kad čia Chromebook – jokių neoficialių programų, taigi teks usisakyti Microsoft Office planą).

Daugeliui Windows sistemai skirtų programų galima surasti alternatyvas, veikiančias arba naršyklėje, arba Linux sistemoje. Kaip, pavyzdžiui,naudoti Gimp vietoje Adobe Photoshop ir pan. Bet alternatyva nėra tas pats, kas naudoti būtent tą programą, kurią esate įpratę naudoti.

Bet kuriuo atveju prieš įsigijant Chromebook kompiuterį reikėtų išsiaiškinti, ar jums reikalingos programos veiks Chrome operacinėje sistemoje.

Ar Chromebook kompiuteriu galima žaisti kompiuterinius žaidimus

Chromebook kompiuteriais galima žaisti tik paprasčiausius interneto naršyklėje skirtus žaisti kompiuterinius žaidimus. Šie kompiuteriai neturi galingų vaizdo plokščių ir procesorių, o be to – visi populiariausi kompiuteriniai žaidimai pritaikyti veikti Windows operacinėje sistemoje, taigi į Chromebook jų net nepavyks įdiegti.

Ar Chromebook kompiuteriams būtinas interneto ryšys

Senesniems – trijų, keturių metų senumo ar „vyresniems” Chromebook kompiuteriams būtinas interneto ryšys – neprisijungus prie interneto su jais praktiškai nieko nenuveiksite.

Poros metų senumo ar naujesni Chromebook daugelį funkcijų gali atlikti kaip ir įprasti Windows sistemoje veikiantys kompiuteriai.

Ar Chromebook kompiuteriai tinkami mokslams

Mokytis savarankiškai naudojant Chromebook kompiuterį daugeliu atvejų turėtų būti patogu. Puikiai tinka ieškoti informacijos internete, užsirašinėti informaciją.

Tačiau mokantis mokykloje, kolegijoje ar universitete viskas priklauso nuo moksluose naudojamos programinės įrangos. Jei darbai atliekami tekstiniuose radaktoriuose, naudojamos naršyklėje veikiančios programos, ar savo darbus mokytojams atiduodate spausdintus, tada Chromebook iš esmės tinkamas. Bet realistiškai Lietuvoje taip, manau, retai pasitaiko. Prireiks kokios nors tik Windows sistemai skirtos programos, ir nebus galimybės atlikti reikiamų darbų. Nerekomenduoju.

Kada verta rinktis Chromebook kompiuterį vietoje įprasto kompiuterio

Jei jūsų pagrindiniai darbo įrankiai – naršyklė, elektroninis paštas, socialinių tinklų programėlės, bei nesudėtingi teksto redaktoriai, tuomet Chromebook jums turėtų puikiai tikti. Chromebook kompiuteriai labai greitai įsijungia ir „pabunda” iš miego režimo, jie atsparūs virusams, ir iš esmės nereikia jokių sudėtingų žinių, norint jais naudotis. Daugelis kompiuterių pigūs, lengvi, ir jų baterijos laiko po 10, o kai kurių – net ir po 20 valandų.

Tačiau jei reikalingos sudėtingesnės programos mokslams ar darbams, ar negalite gyventi be kompiuterinių žaidimų, tuomet Chromebook kompiuteris – ne jums.

Žymos:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *