Pradžia » Kompiuteriai » Būtina kiekvienam – nuotraukų ir svarbių dokumentų atsarginės kopijos

Būtina kiekvienam – nuotraukų ir svarbių dokumentų atsarginės kopijos

atsargines-kopijos

Technika – ne amžina

Daugelis kompiuterių naudotojų savo asmeniniuose kompiuteriuose saugo vienokią ar kitokią svarbią, ir niekur kitur neturimą informaciją. Vieniems tai moksliniai darbai, kitiems – verslo dokumentai, daugeliui – ilgą laiką kaupiamos šeimos nuotraukos. Tačiau ne kiekvienas žino, kad kompiuterio kietasis diskas – toli gražu ne amžinai veikiantis prietaisas. Ir mažai turi įtakos tai, ar kompiuteris senas ar naujas – kietasis diskas gali sugesti ir be jokių aiškių priežasčių. O tuomet ištraukti iš jo informaciją gali būti ne taip paprasta, arba visai neįmanoma. Kad nepatektumėte į tokią situaciją, reikia daryti svarbios informacijos atsargines kopijas.

Kompaktiniai diskai (CD/DVD)

Vienas iš paprasčiausių ir pigiausių būdų pasidaryti svarbių duomenų kopijas – kaupti jas CD ar DVD diskuose. Jei duomenų nėra labai daug, ir nereikia jų nuolat papildyti ar atnaujinti, tai gali atrodyti gana gera išeitis. Tačiau optiniai diskai – taip pat ne itin patvari ir ilgalaikė duomenų laikmena. Viskas priklauso nuo diskų kokybės, saugojimo sąlygų ir įrašymo greičio. Patarčiau vengti pigių diskų (rekomenduočiau Verbatim, arba dar geriau – Fujifilm kompaktinius ar DVD diskus). DIskus laikyti tik dėžutėse po vieną, o ne „cake” tipo dėžėse, kur diskai laikomi vienas ant kito. Nelaikyti diskų ten, kur juos gali tiesiogiai pasiekti saulės spinduliai, ar ten, kur didesnis nei įprasta oro drėgnumas. Įrašymo greitis – kuo mažesnis (4x-10x). Paprastai tokius diskus optiniai įrenginiai lengviau nuskaito. Tačiau didžiausia įrašomų diskų problema – per ilgą laiką, nors ir nenaudojant, juos nuskaityti darosi vis sunkiau – buitiškai šnekant, diskų paviršius turi savybę atsistatyti į pradinę padėtį (tokią, kokia buvo prieš įrašant. Dėl to diskus reikėtų kas keletą metų perrašyti iš naujo į naujus kokybiškus diskus.

Flash atmintinės (USB raktai)

Nors iš pažiūros USB raktas gali pasirodyti gera mintis saugoti informaciją ilgesniam laikui (nėra mechaninių dalių, silpnai veikia aplinkos pokyčiai), tačiau ši laikmena tinkama tik laikinam duomenų pernešimui iš vienos vietos į kitą. Pati technologija skirta ne ilgalaikiam naudojimui, ir, ypatingai, didžioji dalis atmintinių pagamintos būna labai atsainiai. Jei sugenda – duomenų ištraukimas labai problematiškas.

Išoriniai kietieji diskai

Dar viena alternatyva – išoriniai kietieji diskai. Jie kainuoja kiek brangiau (priklausomai nuo talpos ir gamintojo, kainos prasideda nuo 150 litų), tačiau jie yra gana gera išeitis tiems, kurie turi daug duomenų, kuriuos reikia saugoti (pavyzdžiui – tūkstančius nuotraukų), ir nuolat atnaujinti ar papildyti. Išoriniai kietieji diskai turi tuos pačius trūkumus kaip ir asmeniniuose kompiuteriuose esantys kietieji diskai – mechaniškai tai tokie patys diskai. Tačiau jie gali talpinti daug informacijos, juos lengva papildyti ir tvarkyti juose esančią informaciją. Nors išorinius diskus patogu nešiotis, jais pernešti didelį kiekį informacijos, nerekomenduoju disko niekur nešioti, jei jis skirtas atsarginėms kopijoms. Su atsarginėmis kopijomis geriau elgtis… atsargiai, skirti tik tai paskirčiai, kuriai numatėte, kad per klaidą ko nors neištrintumėte, o juo labiau – nepamestumėte disko.

Geriausias variantas

Minėtos atminties laikmenos nėra vienintelės – yra ir daugiau įvairių būdų saugoti informaciją. Tačiau čia aptarti tik lengviausiai prieinami ir paprasčiausi būdai kur galima kaupti atsargines duomenų kopijas – jais gali (ir turėtų) nesunkiai pasinaudoti kiekvienas. Pagal poreikius gali būti gerai kaupti tiek kompaktiniuose diskuose, tiek išoriniuose diskuose. Svarbu, kad reikalingi duomenys nebūtų tik viename egzemplioriuje ir vienoje vietoje. Tuomet sugedus vienam, naujas atsarines kopijas bus galima padaryti iš kitos laikmenos, ir nereikės rūpintis dėl duomenų atstatymo, kurį nevisada įmanoma, arba labai brangu, padaryti.

Žymos:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *